Rak prostate je najpogostejši rak pri moških in za mnoge je prostatektomija edina možnost ozdravitve. Ta operacija vključuje odstranitev prostate in okoliških tkiv, kar lahko povzroči različne stranke učinke.
Ker je pri bolnikih po prostatektomiji prisotna visoka stopnja urinske inkontinence, je fizioterapevtska obravnava potrebna že pred odstranitvijo prostate, s predhodno fizioterapijo bolniku omogočimo tudi učinkovitejšo pooperativno rehabilitacijo.
Ko je prostata odstranjena, mehur namreč nima več enake podpore in sečnica morda ne bo popolnoma tesnila, kot je to potrebno za vzdrževanje kontinence. Uhajanje urina po odstranitvi prostate lahko tako postane velika težava, ki pomembno zmanjšuje kakovost bolnikovega življenja. Zato je že pred odstranitvijo prostate potrebna krepitev, uskladitev in usposabljanje mišic medenične dna, da bo to sposobno zapreti vrat mehurja in nadomestiti pomanjkanje podpore, ki mu jo je prej dajala prostata. Za zagotavljanje najboljših rezultatov po odstranitvi prostate sta zato ključni fizioterapevtska priprava na operacijo in pooperativna rehabilitacija.
V fazi priprave na odstranitev prostate je pomembno izobraževanje bolnika, ki skozi fizioterapevtski pregled dobi vpogled v funkcijo medeničnega dna ter pravilno kontrakcijo in sproščanje mišic medeničnega dna. Paciente je potrebno sočasno educirati tudi o posledicah odstranitve prostate ter pomenu krepitve mišic medeničnega dna za preprečevanje urinske inkontinence.
Fizioterapevtska obravnava bolnika pred odstranitvijo prostate:
Pooperativna fizioterapevtska obravnava:
POGOSTA VPRAŠANJA
Kaj se po odstranitvi prostate v telesu spremeni?
Pomembno je razumeti, kaj se zgodi z vašim telesom po operaciji prostate. Odstranitev prostate, ligamentov in dela sečnice ima vpliv na nadzor uriniranja. Pomembna mišica, ki je odgovorna za zadrževanje urina pred operacijo, imenovana notranja mišica zapiralka ali vrat mehurja, se med operacijo odstrani. To pomeni, da morajo zunanja mišica zapiralka in mišice medeničnega dna nadomestiti funkcijo za vzdrževanje kontinence urina.
Kateri simptomi se najpogosteje pojavijo po operaciji?
Zakaj je fizioterapevtska obravnava tako pomembna?
Sporočilo poslano. Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Center sodobne urologije je na Vodovodni cesti 100 v Ljubljani. Vhod v stavbo si delimo z Diagnostičnim centrom Medilab. Nahajamo se v prvem nadstropju, kamor dostopate po stopnicah, na voljo pa je tudi dvigalo.
Za paciente in spremljevalce Centra sodobne urologije je parkiranje urejeno in brezplačno. Zapornica na parkirišče se na podlagi prepoznave registrskih tablic avtomatsko odpre.
K nam lahko prispete tudi z mestnima avtobusoma št. 14 in 18 ali z vlakom (žel. postaja Ljubljana Brinje), saj domujemo ob železniški progi oziroma za Ljubljanskimi mlekarnami in Avto hišo Real.